•   

     

  • SSL Bezpieczne zakupy

  • 14 dni na zwrot towaru

  • Szybka wysyłka

  • Korzystne ceny

  • Sprawdzona jakość

Biophilic design to przyszłość dla aranżacji wnętrz
Biophilic design to przyszłość dla aranżacji wnętrz

Żyjemy coraz częściej w biegu. Pochłaniają Nas obowiązki w pracy i codzienna rutyna. Chaos, pośpiech, ruch, hałas. Stoisz w korku, a minuty lecą, nie chcąc się zatrzymać. W pracy pełno zadań, stresu i brak chwili wytchnienia. Gdzie ją znaleźć? Skąd czerpać energię, gdzie się odprężyć i zrelaksować by ciało i głowa chociaż na chwilę doznały wyciszenia? Wbrew pozorom nawet architektura oraz domowe aranżacje mogą pomóc nam w odzyskaniu równowagi pomiędzy naturą, a światem codziennym.

 

Biophilic design

 

Biophilia (biofilia) to nic innego jak ,,miłość do natury”. Amerykański biolog Edward O. Wilson jako jeden z wielu dostrzegł pewien proces, a zarazem problem, który bacznie obserwował. Przenoszenie się ludzi ze wsi do miast było dla niego czymś w postaci zerwania więzi z naturą i niosło za sobą niekorzystne dla nich skutki na zdrowiu psychicznym oraz fizycznym. 

 

Biophilic design wprowadza i zarazem bada jaki wpływ na nasze zdrowie i otoczenie ma wprowadzenie elementów natury do projektowania zewnętrznych jak i wewnętrznych przestrzeni otoczenia w których się znajdujemy. Biophilic, czyli co? 

 

Miłość do natury i zgoda z jej wszystkimi procesami i systemami  powinna być celem do którego każdy z Nas chce zmierzać. Urbanizacja, która pochłania to co najważniejsze - ekosystem. Życie blisko Matki natury i w zgodzie z nią powinno stać się celem priorytetowym w dzisiejszych czasach. Ciągła rozbudowa miast i przenoszenie się ludzi do wielkich wielopiętrowych bloków z małym balkonem, odcina człowieka od tego co w Nas drzemie. Gubimy się i próbujemy odszukać siebie, lecz trudno jest dążyć do tego od czego tak bardzo się oddaliliśmy.

 

Design w nowej odsłonie - Redukcja stresu i polepszenie się komfortu psychicznego

 

Design - To zarówno wstępny projekt przedmiotu na kartce jak i również produkt gotowy, jednak łączy je to, że skupia się on na odbiorcy i zaspokajaniu jego potrzeb by ten czuł się wyjątkowo i komfortowo korzystając z jego funkcjonalności. Ma cieszyć oko i wyrażać piękno przyjęte przez projektanta, a  zarazem spełnić najważniejsze aspekty funkcjonalności klienta. 

 

Od lat 80-tych Biophilic design jest popularyzowane, gdyż ciągłe badania donoszą o korzystnych skutkach wdrażania w aranżacje tego co naturalne i bliskie naturze. Redukcja stresu i polepszenie się komfortu psychicznego to tylko nieliczne pozytywne przykłady jakie niesie za sobą ten styl na starsze oraz nowoczesne wnętrza. My również chcemy, aby nasi klienci znaleźli cos dla siebie, zgodnie z biophilic design.

 

Nasze inspiracje na dekoracje ścienne

ZobaczPlakat na ścianę w ramie z Passe-partour - Paproć

 

3 zasady miłości do natury

 

Według amerykańskiego naukowca trzy podstawowe zasady, które warto wprowadzać do swoich wnętrz opierają się na bliskim kontakcie z tym co naturalne. 

 

PO PIERWSZE 

Bezpośredni kontakt z naturą powinien być nieodłącznym elementem wprowadzonym w Nasz najbliższy teren. Nawet najprostsze elementy takie jak rośliny zielone i kwiaty będą od razu dostrzegane i wnoszą małą florę do wewnątrz bez dużych inwestycji. Duże okna, które wpuszczą promienie światła. To dzięki nim widoczna zmiana pór roku, zachodzących wskutek tego zmian i ruch powietrza nie będą czymś niemożliwym. 

 

PO DRUGIE

Podkreślany jest również pośredni kontakt z naturą, który wskazuje, aby korzystać z materiałów, faktur i kolorów bliskich lub odwzorowujących to co drzemie w zasobach przyrody.  Dbałość o elementy, które naśladują faunę czy też florę otaczającego Nas świata prowadzi do szczęśliwszego i efektywniejszego funkcjonowania w środowisku w którym się znajdujemy. 

 

PO TRZECIE

To co tworzymy w zgodzie z natura, czerpiąc z niej podstawowe wzorce, tekturę, kolory i zasoby, wpływa na pobudzenie naszej kreatywności oraz motywacji. Do tego zmniejszamy poczucie wyobcowania, redukujemy stres i przyspieszamy regenerację i homeostazę między życiem, a naturą.Biophilic design można wprowadzić w swoje wnętrze na wiele różnych sposobów, wszystko zależy od naszej kreatywności i możliwości. Najbardziej efektownymi, a jednocześnie bardzo racjonalnym rozwiązaniem jest: wkomponowanie różnorodnych motywów zwierząt do swoich aranżacji, wprowadzenie naturalnej kolorystyki, skupienie się na naturalnych materiałach takich jak drewno czy też duża ilość roślin. 

 

Nasze inspiracje na dekoracje ścienne - geometryczne zwierzęta

ZobaczObraz na dibondzie - geometryczne zwierzęta - Sowa - In

 

Trudno odszukać siebie pośród zgiełku i chaosu. Nie uciekniemy przed światem zewnętrznym, lecz możemy wyjść z nowymi możliwościami i pomysłami jak zachować  równowagę, aby nie zwariować i móc w końcu odetchnąć, oddalając wszystkie niekorzystne działające na nas wpływy, wprowadzając naturę w Nasze wnętrza. Nawet aranżacja salonu, odpowiedni projekt pomieszczeń, kilka zielonych elementów może zmienić na lepsze nasze samopoczucie. Projektowanie zgodnie z naturą to główny cel jaki stawiany jest przez Biophilic design.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl